Povijest

Hrvatski plivački savez je osnovan 5. listopada 1909. u Zagrebu. Ovdje je kratka povijest Saveza.

Hrvatska ima bogatu plivačku povijest. Prve plivačke priredbe organizirale su se još davne 1895., u sklopu turističke ponude u Opatiji, a prvo natjecanje s natjecateljima iz susjednih zemalja organizirano je 1906. na riječkoj Kantridi.

Plivački klub u Zagrebu, osnovan 1910. godine, prva je plivačka organizacija u Hrvatskoj. Klub je na Savi u Zagrebu iste godine organizirao natjecanje u plivanju na 400 m, 11 km te skokovima u vodu.

Našim plivačima nije dugo trebalo da se istaknu i na međunarodnim natjecanjima što je zabilježeno već 1911. godine. Hrvatska je poznata kao zemlja pomoraca i sportaša, ali i kao velika plivačka nacija. Tome svjedoče i tri osvojene olimpijske medalje - jedna zlatna i jedna srebrna koju je osvojila Đurđica Bjedov, kao i srebro Duje Draganje na Olimpijskim igrama 2004.

Vjerujemo da će naše mlade snage uskoro donijeti još medalja, još ponosa!